Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista
Tasiemiec uzbrojony, tasiemiec samotny (Taenia solium)
Choroba: Tasiemczyca, cestodoza – (Taeniosis, Cestodosis)

Dane ogólne. Parazyt dwudomowy; żywicielem pośrednim jest świnia lub dzik, żywicielem ostatecznym jest człowiek.

Morfologia i anatomia

Główka wyposażona w 4 przyssawki i wieniec haczyków (22-32 sztuk). Główka szerokości około 1-1,5 mm, długość ciała 2-3 m. Człony maciczne mają szerokość około 6 mm a długość 12 mm, liczba proglotydów około 900. Barwa strobilum żółtawomleczna. Macica rozgałęziona, do 12 par odgałęzień, rzadko rozłożonych, w przeciwieństwie do tasiemca nieuzbrojonego (ponad 15 do 30 par rozgałęzień, gęsto ułożonych). Zapłodnione jaja są wydalane w członach wraz z kałem. W jajach zawarte są onkosfery.

Cykl rozwojowy

Pasze zanieczyszczone odchodami ludzkimi z jajami pasożyta są źródłem zakażenia zwierząt – żywicieli pośrednich. Pod wpływem soku trawiennego, onkosfera zostaje uwolniona, przedostaje się do naczyń świni lub dzika i wędruje wraz z krwią do mięśni, gdzie osiedla się w formie finny – wągra typu cysticercus. Człowiek spożywając niedogotowane, niedosmażone lub surowe mięso z dzika lub świni (metka, tatar) umożliwia dalszy rozwój pasożyta. Wpuklony czerwioch czyli scolex wywraca się (uwypukla na zewnątrz) z finny, pęcherzyk w którym przebywał zanika, a główka i szyjka wzrastają oraz rozwijają się w dojrzałego tasiemca. Pasożyt egzystuje w jelicie cienkim człowieka. Tasiemiec żyje około 20 lat. Żywicielem pośrednim może być również królik.

Objawy

eozynofilia, bóle brzucha, nudności, zgaga, wychudzenie.

Diagnostyka

Badanie kału na obecność członów lub jaj. Metoda dekantacji, metoda flotacji, metoda rozmazu Kato-Miura. Test ELISA wykrywający antygeny tasiemca.

Leczenie

Prazykwantel (Cesol, Biltricide, Cisticide Merck - tabl.) 10-20 mg/kg m.c. jednorazowo.

Niclosamide (Tredemine, Yomesan) – tabl. 500 mg, nowy lek tasiemcobójczy przeciwwskazany w okresie ciąży. Stosowany w dawce 1 g (2 tabl.) na raz, po 1 godzinie ponownie w tej samej dawce; kuracja musi być stosowana na czczo. Na drugi dzień zastosować środek łagodnie przeczyszczający.

Epidemiologia i profilaktyka

Zakażenie dzików i świń następuje wskutek nawożenia pól uprawnych fekaliami ludzkimi (szambo) i osadami z oczyszczalni ścieków. Roślinność pochodząca z takich pól jest zanieczyszczona jajami i stanowi potencjalne zagrożenie. Człowiek przez to może również stać się żywicielem pośrednim, a nie tylko ostatecznym.

Oczyszczanie organizmu enzymami Bołotowa

 

oczyszczanie organizmu i leczenie raka według Huldy Clark

 

Katalog częstotliwości pasożytów wg Rife Clark i innych

 

Leczenie raka według Lebiediewa