Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista
Swędzik jesienny – (Neotrombicula autumnalis)
Choroba: Gorączka sienna

Dane ogólne

Problemem dla człowieka jest larwa tego roztocza. Dorosły osobnik dorasta do 1,7 mm długości, jest barwy żółtawej. Ciało ma pokryte piórkowatymi szczecinkami. Występuje na łąkach, w sadach, na pastwiskach i polach uprawnych.

Larwa prowadzi pasożytniczy tryb życia, jest owalna, czerwonawa lub pomarańczowa, dorasta do 0,2 mm długości. Larwa pasożytuje na różnych ssakach (owadożerne, gryzonie, kotowate, psowate). Larwy masowo atakują latem i jesienią. Przyczepiają się do skóry, najczęściej w pachwinach (pod pachami, w stawie kolanowym, w stawie łokciowym, w stawie biodrowym) i wokół narządów płciowych. Do ranki larwa wpuszcza ślinę z enzymami trawiącymi. Enzymy trawią tkanki żywiciela upłynniając je. Upłynnione tkanki są absorobowane na bieżąco przez pasożyta. Najedzona larwa odpada i dalej rozwija się poza żywicielem.

Objawy

świąd, pieczenie punktowe skóry, pokrzywka, stan zapalny skóry (rumień), gorączka.

Rozpoznanie

na podstawie wyglądu larw (szkło powiększające) + objawy skórne.

Leczenie

środki przeciwzapalne i odkażające, przeciwświądowe, przeciwwysiękowe, uspokajające (w razie masowego pogryzienia). Kąpiel w środku odkażającym (nadmanganian potasu – 3 tabl. na pół wanny wody, chinoxysolum - 5 tabl. na pół wanny wody). Przemycie skóry preparatem Adonis Afrodyta. Doustnie Dimetindene (Fenistil Novartis) – 1 mg 3 razy dz. (w draż. 1 mg). Na skórę stosować Fenistil żel lub emulsję 0,1% - wcierać kilka razy dz.. Dimetinden działa przeciwhistaminowo, przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Miejscowo można stosować Chlorchinaldin H (z dodatkiem hydrokortyzonu) – maść. Skutecznym i bezpiecznym lekiem przeciwhistaminowym o działaniu ogólnym jest Clemastinum (Polfa) – tabl. 1 mg, amp. 2 mg/2 ml, syrop (10 ml zawiera 1 mg) – 2 mg 2 razy dz.. Clemastinum działa przeciwświądowo, przeciwwysiękowo i przeciwzapalnie. Analogicznym preparatem do Clemastinum jest Tavegyl – tabl. 1 mg (syrop) firmy Novartis. W razie występowania larw na skórze zastosować Crotamiton Farmapol (lub Eurax, Euraxil Novartis) – maść, emulsję lub krem 10% - wcierać w zaatakowane miejsca. Mydło dziegciowe lub siarkowe pomaga w usunięciu pasożyta.

Profilaktyka

staranne umycie ciała po powrocie z lasu, łąki, po odbyciu prac polowych. Oglądnięcie ciała.

Oczyszczanie organizmu enzymami Bołotowa

 

oczyszczanie organizmu i leczenie raka według Huldy Clark

 

Katalog częstotliwości pasożytów wg Rife Clark i innych

 

Leczenie raka według Lebiediewa