Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista
Komar widliszek - Anopheles maculipennis
i komar brzęczący - Culex pipiens

Wiadomości ogólne

Należą do rzędu Diptera. Komar widliszek. Kształt ciała wysmukły. Aparat gębowy kłująco-ssący. Odnóża cienkie, długie. Samice odżywiają się krwią i nektarem; samce - nektarem. Dorasta do 6 mm długości, barwa brązowoszara jasna lub ciemna, na skrzydłach 4 ciemne plamki. Po kopulacji samce giną. Samice składają jaja (około 200 sztuk) do wody. Larwy maja długość około 2 mm, linieją 3-krotnie, żyją w wodzie; odżywiają się roślinami i mikroorganizmami. Larwy przekształcają się w poczwarki. Cykl rozwojowy trwa ok. 4 tygodnie. Samica żyje kilka miesięcy, może zimować po zgromadzeniu tłuszczu zapasowego. Jest żywicielem ostatecznym zarodźca malarycznego, zatem propaguje zimnicę wśród ludzi. Przy spoczynku siedzący widliszek ma odwłok skierowany ku górze.

Komar brzęczący. Pospolity w Polsce jak poprzedni. Dorasta do 5 mm długości, barwa jasnobrązowa lub brunatna; wierzch odwłoka z białymi paskami. Cykl rozwojowy trwa ok. 2 tygodnie. Przy spoczynku odwłok jest skierowany ku dołowi.

Objawy

w miejscu ukłucia pojawia się świąd, stan zapalny, a potem guzek zapalny. Guzek ustępuje bez śladu lub z pozostawieniem przebarwienia. Swędzenie skłania do drapania zmian i w następstwie - do wtórnego zakażenia bakteriami ropnymi.

Leczenie i profilaktyka

miejsce ukłucia należy zdezynfekować spirytusem lub jodyną. Następnie zaleca się posmarowanie swędzących zmian kremem Laticort (Jelfa) lub Laticort CH (Jelfa) - krem w tubach po 15 g; Fenistil (Novartis) - żel (tuby 30 lub 80 g). W celu odstraszenia komarów można spozywać duże dawki wit. B1 (200 mg/24 h w dawkach podzielonych; tabl. 25 mg), która wydziela się wraz z moczem i potem nadając ciału specyficzny zapach. Zewnętrznie do wcierań w skórę olejki eteryczne odstraszające owady (np. goździkowy, paczulowy, lemongrasowy lub geraniowy - rozcieńczone z oliwą 1:1).

Oczyszczanie organizmu enzymami Bołotowa

 

oczyszczanie organizmu i leczenie raka według Huldy Clark

 

Katalog częstotliwości pasożytów wg Rife Clark i innych

 

Leczenie raka według Lebiediewa