Badanie Vegatestem, wieloletni specjalista

Aspergillus fumigatus

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Parazyt: Aspergillus fumigatus
Parazytoza: grzybniak płuc (aspergiloza) - Aspergilloma

Wiadomości ogólne

Kropidlaki (A. fumigatus, A. nidulans. A. niger) wywołują grzybice narządowe: nerek, płuc, oskrzeli, mózgu, uszu, zatok obocznych nosa, oka i in.

Grzybniak płuc zasiedla jamy na płucach pogruźlicze, po ropniach, ponowotworowe i zwłóknieniowe. Objawem choroby są: krwioplucie i kaszel. W obrazie radiologicznym stwierdza się owalne lub nieregularne cienie w jamie płucnej z rąbkiem powietrznym. Choroba nieleczona prowadzi do zgonu.

Kropidlak może także wywoływać kropidlakowe zapalenie płuc i opłucnej. Powstaje ono podczas podawania leków immusupresyjnych, kortykosteroidów i cytostatyków. Objawami są wówczas kaszel, gorączka, obfita plwocina i niewydolność oddechowa.

Jeżeli podczas zabiegów operacyjnych na układzie oddechowym użyte zostaną nici jedwabne zakażone kropidlakiem dochodzi wówczas do szybkiego rozwoju grzyba i wystąpienia aspergilozy dróg oddechowych (np. oskrzeli) z objawem krwioplucia.

Komentarze  

+1 # kajka 2012-11-20 11:20
Swietny srodek odgrzybiajacy , szybki i skuteczny to indyjski owoc amla a z polskich jaskólcze ziele. Oba stosowałam z e swietnym skutkiem
Odpowiedz

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież